Tutorial: Kalendarz z imieninami 2013

Kalendarz z imieninami - tutorial

Zbliża się koniec roku, więc najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu kalendarzy. Jak to zrobić dobrze i się przy tym za bardzo nie namęczyć? Czy to możliwe aby obyło się bez żmudnego przepisywania miesięcy i imienin? Bez strachu o literówki lub pomyłki w datach? Tak! Pokażę Ci bardzo zautomatyzowany sposób z wykorzystaniem InDesign’a oraz wtyczki o nazwie Adobe InDesign Calendar Wizard.

Instalacja wtyczki

Wtyczkę ściągasz ze strony: http://calendarwizard.sourceforge.net. Archiwum wypakowujesz do folderu ze skryptami Adobe InDesign. Jeśli nie jesteś pewien gdzie on jest, możesz go otworzyć przez program. W menu „Okno” wybierasz „Skrypty” , klikasz w prawym górnym rogu rozwijając listę opcji i wybierasz „Pokaż w Eksploratorze”.

Archiwum należy rozpakować do folderu o nazwie „Scripts Panel”. Aby wtyczka obsługiwała polskie imieniny i święta wejdź do utworzonego folderu calendarWizard > extraHolidays i skopiuj wybrane pliki do folderu „Holidays”.

Jak zaprojektować kalendarz z imieninami

Jak zaprojektować kalendarz z imieninami

Przygotowanie kalendarium

Aby uruchomić wtyczkę, w oknie ze skryptami należy dwukrotnie kliknąć na skrypcie „calendarWizard”. Pokaże się panel sterowania skryptem, który możesz ustawić wedle własnych potrzeb, moje ustawienia widać na poniższym screenie.

Jak zaprojektować kalendarz z imieninami

Pewnie zauważyłeś, że nie określiłem żadnych wymiarów kalendarza. Zrobiłem to celowo, ponieważ i tak będę go całkowicie dostosowywał do własnych potrzeb.

Komputer dosyć długo przetwarza dwanaście miesięcy i procesu tego nie można zatrzymać. Tak więc jeśli nie jesteś pewien czy uzyskasz oczekiwany efekt, polecam wybrać w zakresie tylko jeden miesiąc.

To, co teraz widzisz, wygląda pewnie niezbyt atrakcyjnie… ale spokojnie. Mamy bazę pod dalsze projektowanie. Widać wszystkie imieniny, daty i są one przyporządkowane do odpowiednich dni miesiąca. O to właśnie chodziło.

Jak zaprojektować kalendarz z imieninami

Po wygenerowaniu w prawidłowy sposób wszystkich 12 miesięcy zapisz ten dokument, powiel i otwórz go jako nowy. Zmień ustawienia strony na takie, które będą odpowiadały Twoim wymaganiom. Ja przyjmę format A3. Usuń wszystkie strony poza tą ze styczniem.

Przygotowanie szablonu

Strona, która została po usunięciu pozostałych miesięcy zawiera dwie warstwy. Jedna z nich zawiera dni miesiąca, druga imieniny i święta.

Jak zaprojektować kalendarz z imieninami

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaznacz obie i przeskaluj proporcjonalnie do takiego rozmiaru, jaki będzie pasował do Twojej koncepcji. Możesz zmieniać szerokość i wysokość komórek w tabeli, ich wypełnienie, i obramowanie. Ważne żeby tak samo zrobić na obu warstwach. Aby zmienić formatowanie tekstu wykorzystaj w tym celu dostępne style.

Swój szablon możesz przyozdobić dodatkowymi elementami ale warto w tym celu utworzyć osobną warstwę. Zaplanuj miejsce na ramkę do umieszczenia obrazków na poszczególne miesiące. Daj sobie odrobinę czasu na rozeznanie się w stylach, choć myślę, że ich nazwy są dość intuicyjne.

Jakie ustawienia powprowadzać aby uzyskać podobny plik do mojego nie będę pisał, to jest etap twórczy etap kombinowania i pozostawiam to Twojej inwencji. Ważne żebyś na razie niczego nie zmieniał w tekstach poza oknem stylów!

Jak zaprojektować kalendarz z imieninami

Przygotowanie pozostałych stron

Kiedy szablon jest już zrobiony i nie przewidujesz dalszych poprawek, powiel go na dwunastu stronach. Teraz przejdź do dokumentu, w którym masz niesformatowane kalendarium. Wyłącz wszystkie warstwy poza tą z imieninami. W tabeli zaznacz wszystkie wiersze, w których mogą występować imieniny i je skopiuj.

Następnie przejdź do swojego kalendarza, wyłącz wszystkie warstwy poza imieninami, zaznacz taką samą liczbę wierszy i wklej. Jeżeli zgadzają się nazwy wszystkich stylów (tzn. jeżeli robiłeś według mojego poradnika i szablon jest oparty na tym samym pliku, co wygenerowane kalendarium), to wklejone imieniny zostaną sformatowane według ustawień w Twoim dokumencie z kalendarzem i tym samym zastąpią imieniny z powielonego wszędzie stycznia.

Krok ten wykonaj na każdy kolejny miesiąc i w podobny sposób zrób z dniami miesiąca. Możliwe, że będziesz musiał ręcznie pozmieniać kolory świąt, ponieważ z tym Calendar Wizard chyba sobie do końca nie radzi.

Teraz wypełnij, przygotowane wcześniej pola, ciekawymi grafikami. Kalendarz z imieninami na rok 2013 gotowy!

Gotowy kalendarz

Jak zrobić kalendarz z imieninami 2013

© 2011 - 2024 | VESPA-design.pl | All Rights Reserved
Facebook VespaStudioGraficzne